Genel

Sandalye seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Sandalye nedir?

İnsanlık, varoluşundan itibaren aklı ile diğer bütün canlılardan ayrılmıştır. Aklını kullanma yetisi insanlara diğer hiçbir canlıya bahşedilmemiş olan düşünme yetisini kazandırmıştır. Düşünen insan, hayatını kolaylaştırmak için etrafındaki malzemeleri en iyi şekilde kullanmayı öğrenmiştir. Başlarda karnını doyurmak, sonraları barınmak ve sonrada yemek pişirmek için gerekli ekipmanları yapmayı öğrenen insan, iş yemek yemeye gelincede tabiki bir şeyler düşünmek zorunda kalmıştır. İşte sandalye tüm bu insan gereksinimlerinin bir sonucu olarak ilk önce firavunlar, sonrasında hükümdarlar, sanatçılar ve sonrasında halk için kullanılmaya başlamıştır. Bu bir neden-sonuç ilişkisine dayandırılırsa, insanın oturma gereksinimi sonucunda sandalye icat edilmiştir diyebiliriz.

Sandalyenin bizler için önemi, oturma gereksinimimizi karşılama açısından bakıldığında, küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Bizler hayatımızın önemli bir kısmını oturarak geçiririz, yemek başında, çalışırken yada okulda ders saatlerinde oturma ihtiyaçlarımızın karşılanması gerekir. En basitinden, en tarz çalışmalara kadar bir sandalyenin ilk görevi, insanların oturma ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır.

    Peki sandalye seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Sandalye rahat olmalıdır:  Çünkü oturma eylemi bazen sadece dinlenmek için üç veya beş dakikaya sığdırılabileceği gibi, bazende bu eylem saatlerce sürebilir. Bundan ötürü rahat ve konforlu bir sandalye, bizlerin sandalye seçiminde en dikkat etmemiz gereken unsurların başında gelir.
  2. Sağlam ve kullanışlı olmalıdır: Sağlam olmayan bir sandalye bizler için boşuna masraftan başka ne olablirki? Düşünün çok beğendiğiniz bir model kısa bir sürede eskirse, yada bozulursa ne kadarda üzücü olur. Kalite, arayışlarımızın başrol oyuncularından biri olmalıdır. Kullanışlı olması ise ihtiyaçlarımızın tam anlamıyla karşılanması adına çok önemlidir. Mesela küçük mekanlarda katlanabilen sandalye modellerini tercih ederek mekanlarımızda alan tasarrufunda bulunabiliriz.
  3. Mekanlarımızın konseptini iyi belirlememiz gerekirAhşapalüminyum ya da metal bir sandalye bulunduğu mekanla uyum içerisinde olursa o mekanı canlandırır. Mekanlarımızda farklılık yakalayabilmek bütün detayların birbiriyle uyuşmasıyla mümkündür. Sandalye ise bir mekanın öne çıkan elementlerinden biridir, dolayısıyla sandalye seçimi bulunduğu mekanda bir bütün yakalamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir unsurdur.

Kısacası sandalye hayatımızda iz bırakmayacak kadar dışarıda, yokluğunda ise iz bırakacak kadar bizden bir parçadır. Gerekli olan bütün ayrıntılar tamamlandığında mekanlarımızda estetiğin ve rahatlığın tadını çıkarmak için bir kahve alıp sandalyemize oturmanın verdiği hazzı hepimizin yaşaması umuduyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir